
A kézbesítőknek már megengedték. A hőségre tekintettel hamarabb kezdhetik a napot, s ha délutánra nem végeznek munkájukkal, délután 3 óra után ráérnek befejezni azt. A lehetőséggel a postások többsége elégedett, a kánikulára szabott munkarendet nem tették kötelezővé számukra, ez csak ajánlott lehetőség.
A mezőgazdaságban mifelénk sem ismeretlen a "szieszta" fogalma, csupán más névvel illetjük. A déli verőben normális ember nem dolgozik önszántából.
A jelenlegi rendelkezések szerint azonban más munkahelyeken a munkáltatóra van bízva engedélyezi e a sziesztát, illetve vannak az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség által ellenőrizhető szabályok, de ilyen razziáról én még életemben nem hallottam.
A dolgok jelenlegi állása szerint - a hőséggel összefüggésben - a szieszta magyarországi bevezetésének legfőbb akadálya, hogy a munkaügyi tárca szerint nincs elég meleg! Nos én inkább afelé hajlok, hogy Jolánkai Márton mezőgazdásznak a Vahava (Változás-Hatás-Válasz) projekt vezetőjének lesz ezzel kapcsolatban igaza, mikor azt mondja"a szieszta bevezetéséhez központi szinten koncepciót kellene váltani, jogi-gazdasági-társadalmi konszenzus kellene!". Nyilván egyszerűbb nem foglalkozni a kérdéssel, mint cselekedni, de hogy ne lenne elég hőség?Ennél illene jobb kifogást találni, abban a fránya minisztériumban!
Pedig a sziesztára, lenne igény!
Vita csak azon lehetne, hogy mikor, vagy milyen esetben legyen és talán, hogy mettől meddig!
A szieszta bevezetésének lehetőségét a Magyar Tudományos Akadémia klímaváltozást vizsgáló kutatócsoportja 2003-ban vetette fel.
A szieszta elsősorban a szabadtéren dolgozóknak lenne fontos, de "ha kora délután mindenki egységesen szünetet tartana az országban, akár a légkondicionálók működését is mérsékelni lehetne". A kutató szerint a délutáni szieszta bevezetése előbb-utóbb elkerülhetetlen lesz, mert valahogy "alkalmazkodnunk kell a klímaváltozáshoz, az egyre nagyobb és hosszabb ideig tartó meleghez".
Egy hónapja még a Miniszterelnöki Hivatalból üzenték, hogy a férfiak hagyják otthon a zakót, a hölgyek meg a harisnyát hanyagolják.
A médiában megszólaltatott kormánypártiak és ellenzékiek szerint egyaránt rövidesen elkerülhetetlen lesz felvetni a kérdést.
Tartok tőle, a dolog ennyiben marad, mert a törvénykezési szünet miatt most nem foglalkozunk a kérdéssel, később pedig már nem fogunk rá visszatérni.
Meglehet az ősz ismét forróra sikeredik, de akkor már nem sziesztát fognak követelni az elégedetlenkedők!"
# update: Az Országos Választási Bizottság hétfői ülésén hitelesítette, egyhangúlag, 6 igen szavazattal fogadta el a szieszta bevezetéséről szóló kezdeményezést.